Léčba nadměrného pocení (hyperhidrozy)

Nadměrné pocení je značně obtěžující problém. Nadměrné pocení podpaží, rukou nebo nohou je zdrojem nepříjemností, které ztěžují společenský styk. Pocení samo o sobě je běžným, zcela nezbytným jevem. Pomáhá udržovat teplotu těla. Nadměrné pocení je stav, kdy tělo vylučuje příliš velké množství potu nebo se člověk potí v situacích, při kterých obvykle k pocení nedochází (nízká teplota, klidová situace). To bývá doprovázeno také odpudivým zápachem. V místech opakovaného intenzivního pocení vzniká živná půda pro plísně a bakterie.

Botox - prostředek proti pocení

Existuje rychlé a jednoduché řešení - botulotoxin. Botox neboli botulotoxin je látka, která se váže k nervovým zakončením potních žláz a blokuje tak uvolňování chemického produktu, který způsobuje tvorbu potu. Tímto mechanismem je potlačeno nadměrné pocení. Aplikace je možná do dlaní, podpaží, chodidel. Provádíme jen aplikaci botoxu do podpaží. Aplikace je bolestivá proto se provádí v anestetickém krému Emla.

Nejprve se ošetřovaná plocha pečlivě dezinfikuje a následně lékař aplikuje tenkou jehličkou bototulotoxin do požadovaného místa, obvykle v rozestupech 1 cm2. Při pravidelném opakování se délka efektu zpravidla prodlužuje. Vlastní ošetření trvá cca 15-20 min, ale je třeba hodinu před tím aplikovat anestetický krém.

Zákrok je nenáročný a nevyžaduje žádnou rekonvalescenci, je možné ihned se zařadit do běžného života.

Účinek botulotoxinu je velice rychlý a nastupuje během 2-10 dnů. Omezená produkce potu přetrvá 7 - 12 měsíců, někdy i déle. Jedná se o individuální záležitost.